Hlavné mesto Bratislava na svojom území umožňuje držiteľovi biologicky rozložiteľného odpadu zriadiť komunitné kompostovisko, ktoré bude slúžiť pre vlastnú potrebu komunity v určitej lokalite. Žiadateľmi môžu byť napríklad skupiny vlastníkov rodinných domov, obyvatelia bytových domov, vlastníci záhrad v záhradkárskych oblastiach, školské či predškolské zariadenia a iní.

Cieľom komunitného kompostovania je znižovanie množstva biologicky rozložiteľných odpadov v komunálnom odpade a výroba vlastného kompostu pre členov komunity. Takto vyrobený kompost môže byť použitý pri výsadbe, údržbe zelene v okolí domov či v domácnostiach do kvetináčov.

Žiadateľ o zriadenie komunitného kompostoviska podá vyplnenú žiadosť na adresu: Primaciálne nám. 1, P. O. BOX 192, 814 99 Bratislava 1. Hlavné mesto po posúdení žiadosti a splnení podmienok pre zriadenie komunitného kompostoviska vydá v lehote 45 dní stanovisko a komunitnému kompostovisku pridelí registračné číslo. Náklady na vybudovanie komunitného kompostoviska znáša žiadateľ.

Podmienky zriadenia

Podľa § 15 všeobecne záväzného nariadenia hl. mesta SR Bratislavy č. 6/2020 sú podmienky pre zriadenie komunitného kompostoviska nasledovné:

  • umiestnenie mimo ochranného pásma vodného zdroja, dlhodobo zamokrených pozemkov alebo v záplavovom území, mimo ihrísk a športovísk, nevytvára prekážku na pozemnej komunikácií,
  • zabezpečenie proti prístupu zvierat uzavretím z každej strany, proti hlodavcom a iným nežiaducim živočíchom aj zo spodnej strany pletivom s okom rozmerov maximálne 1 x 1 cm alebo iným vhodným spôsobom tak, aby sa nezabránilo prirodzenému odtoku prebytočnej vlhkosti do pôdy a prístupu mikroorganizmov a makroorganizmov do kompostoviska,
  • stabilné zabezpečenie proti priamemu slnečnému žiareniu, dažďu, silnému vetru, tzn. je umiestnené pod stromom, kríkom alebo prístreškom, v dostupnej vzdialenosti všetkým členom komunity,
  • zabezpečenie štítkom s pokynmi, ktoré odpady do kompostoviska patria, zoznamom odpadov, ktoré je zakázané do kompostoviska ukladať a kontaktom na kompost majstra.

Do kompostovacieho zásobníka patria kvety, štiepky, piliny, pokosená tráva, konáre, lístie, odpad z ovocia a zeleniny, zhnité ovocie, burina. Na kompostovanie sú nevhodné biologicky rozložiteľné odpady živočíšneho pôvodu, najmä mliečne a mäsové výrobky.

Postupy kompostovania

Pre správne kompostovanie je potrebné:

  • upraviť biologické odpady posekaním, podrvením, čím sa urýchli proces rozkladu,
  • odpady neukladať po vrstvách, ale navzájom ich zmiešavať, mäkké a vlhké materiály (pokosená tráva, zberové zvyšky zo záhrady a i.) zmiešavať s tvrdými a suchými materiálmi (drevná štiepka, lístie, hobliny a i.),
  • kontrolovať vlhkosť, dobre premiešaný kompost drží pri stlačení tvar, nevyteká z neho voda, v prípade ak sa rozpadá, je potrebné kompost prevlhčiť a prekopať, ak je premokrený, primiešať suchý savý materiál,
  • kontrolovať teplotu, pri správne založenej kompostovacej kope a dostatku materiálu teplota dosahuje 40 – 60 °C, ak teplote klesne alebo stúpne mimo uvedené teplotné rozmedzie, je nutné kompost prekopať, čím sa znova spustí proces rozkladu,
  • zabezpečiť dostatočné prevzdušnenie kompostovaného materiálu vytvorením otvorov na zásobníku a prekopávaním kompostovaného materiálu,
  • premiešať s malým množstvom pôdy (max. 10% váhového podielu), nakoľko pôda obsahuje množstvo mikroorganizmov napomáhajúcich rozkladu kompostu, viaže vlhkosť a zápach a napomáha vzniku drobnohrudkovitej zemitej štruktúry kompostu.

Pri dodržiavaní vyššie uvedených pravidiel je možné vyrobiť zrelý kompost za 3 – 6 mesiacov, inak sa môže doba zretia predĺžiť až na 2 roky. Zrelosť kompostu je možné overiť zasiatím semien žeruchy siatej do nádobky s vlhkým kompostom a jej prekrytím fóliou pre zadržanie vlhkosti. V prípade, že väčšina semien vyklíči počas prvého týždňa, znamená to, že kompost neobsahuje škodlivé látky pre rastliny a je možné jeho použitie v záhrade. Klíčne lístky rastliny zafarbené do zelena značia, že kompost je vyzretý, naopak žlté či hnedé lístky poukazujú na surový kompost. Ak vyklíči len malý podiel semien, musí sa kompost podrobiť následnému rozkladu.

Surový kompost aplikujeme len na mulčovanie okolo stromov a kríkov, nie na výsev ani k priesadám, nakoľko by mohol rastliny poškodiť.

Vyzretý kompost má hnedú až tmavohnedú farbu, drobnohrudkovitú štruktúru a nezapácha. Pred prvým použitím sa kompost preoseje a nespracované časti sa vložia do novej zakladacej kopy. Pri aplikácii na pôdu sa kompost nezaoráva, ale len jemne zapraví do zeme.

Dokumenty

Súvisiace články

  • 24. 04. 2025

    Životné prostredie

    OLO sa pripravuje na ekologizáciu a modernizáciu ZEVO, zachová si kontrolu nad odpadom a zabezpečí dostatočnú kapacitu na jeho zhodnotenie

    Bratislava, 24. apríl 2025 – Zariadenie na energetické využitie bratislavského odpadu, ktoré prevádzkuje bratislavský mestský podnik OLO, a. s., sa blíži k hranici svojej životnosti. OLO, a. s. preto pristupuje k jeho modernizácii a ekologizácii. Projekt modernizácie a ekologizácie ZEVO zabezpečí kontrolu nad nakladaním s mestským odpadom a dostatočnú kapacitu na jeho zhodnotenie aj do budúcnosti. Mestské poslankyne a poslanci na zasadnutí zobrali informáciu o príprave tohto projektu na vedomie. Nasledovať budú ďalšie kroky OLO, ktoré vedú k verejnému obstarávaniu, podpisu zmluvy s víťazným zhotoviteľom, zabezpečeniu úverového rámca, modernizácii súčasného zariadenia spojenej s výstavbou tretieho kotla až k jeho samotnému spusteniu, ktoré očakávame v roku 2029.

    Čítať viac
  • 20. 02. 2025

    Životné prostredie

    Vianočné stromčeky sa už piaty rok v Bratislave materiálovo zhodnocujú v podobe knižníc a mulču

    Bratislava, 20. február 2025 - Hlavné mesto, Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Komunálny podnik, spoločnosť BUČINA EKO, IKEA Industry a nábytkárska spoločnosť IKEA sa aj túto sezónu postarali o odvoz a materiálové zhodnotenie živých vianočných stromčekov. Bratislavčanky a Bratislavčania odovzdali do drevených ohrádok 43 600 stromčekov v celkovej hmotnosti takmer 240 ton. Niektoré z nich sa v podobe knižníc opäť vrátia mestu a poslúžia mestskej knižnici, ZOO Bratislava, centru pre podporu cudzincov, či organizáciám venujúcim sa duševnému zdraviu detí. Aj tento rok sa časť stromčekov spracovala na mulč využitý v záhradkách bratislavských domácností a Sade Janka Kráľa.

    Čítať viac
  • 14. 01. 2025

    Životné prostredie

    Nový program spolupráce Bratislavy a firiem na riešení klimatickej krízy je spustený

    Bratislava, 14. januára 2025 – Primátor Bratislavy, Matúš Vallo, a zástupcovia 10 firiem pôsobiacich na území mesta dnes spoločne odštartovali historicky prvý ročník Klimatickej výzvy primátora Bratislavy, programu dobrovoľnej spolupráce na plnení klimatických cieľov. Cieľom programu je znižovať emisie skleníkových plynov z existujúcich budov a podporiť adaptáciu mesta na zmenu klímy, budovať silné a dlhodobé partnerstvá medzi mestom a firmami, oceniť zodpovedné firmy, ktoré sa aktívne podieľajú na budovaní udržateľného mesta a demonštrovať praktické riešenia v oblasti klímy.

    Čítať viac
  • 11. 12. 2024

    Životné prostredie

    V Bratislave sa opäť objavia drevené ohrádky na zber vianočných stromčekov v rámci projektu Druhý život stromčekom

    Bratislava, 11. december 2024 – Hlavné mesto, Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Komunálny podnik, BUČINA EKO, IKEA a IKEA Industry sa aj túto sezónu postarajú o zber a materiálové zhodnotenie živých vianočných stromčekov. Bratislavčanky a Bratislavčania budú môcť na odkladanie riadne odzdobených stromčekov využiť až 730 ohrádok, ktoré sa naprieč mestom začnú inštalovať od 11. decembra. Časť stromčekov sa v podobe knižníc opäť vráti mestu a poslúži sociálne znevýhodneným rodinám, mestskej knižnici, ZOO Bratislava a iným mestským inštitúciám. Niektoré stromčeky sa počas dvoch Novoročných mulčovačiek premenia na mulč, využiteľný v záhradkách domácností a mestských parkoch.

    Čítať viac
  • 29. 10. 2024

    Životné prostredie

    Až 150 inovátorov počas uplynulého víkendu ponúklo Bratislave svoje nápady pre zlepšenie života v meste

    Bratislava, 29. október 2024 – Cez víkend sa v hlavnom meste konal už 5. ročník Climathonu Bratislava - najväčšieho mestského hackathonu na Slovensku, na ktorom desiatky podnikavých nadšencov a inovátorov pracovali na riešeniach, ktoré môžu pomôcť Bratislave zmierniť dopady klimatických zmien a zlepšiť život Bratislavčanov a Bratislavčaniek. Spolu 150 inovátorov aj s odborníkmi z mesta navrhli celkovo 22 riešení. Víťazi vymysleli spôsob ako dať tisícom kníh nový život.

    Čítať viac
  • 01. 10. 2024

    Životné prostredie

    Bratislavský Climathon cieli na efektívnejšie zvládanie prívalových dažďov

    Bratislava, 8. október 2024 – Už o necelý mesiac sa v hlavnom meste Slovenska uskutoční 5. ročník Climathonu Bratislava - najväčšieho mestského hackathonu na Slovensku, ktorý pomáha Bratislave stať sa atraktívnejšou a príjemnejšou. Počas víkendu 25. – 27. októbra 2024 budú účastníci podujatia vymýšľať vhodné odpovede na problémy, ku ktorým má mesto dáta, no zatiaľ nemá riešenie. Organizátori pozývajú všetkých nadšencov, aby sa prihlásili.

    Čítať viac
  • 01. 07. 2024

    Životné prostredie

    Druhá sezóna náučného chodníka Sysľovské polia začína, pribudla aj rozľahlá Rusovská lúka

    Bratislava, 1. júl 2024 – Sezónny náučný chodník umožní od začiatku júla do konca septembra už druhú sezónu návštevníkom nahliadnuť do srdca Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia. V júli je prístupná trasa po pamätné miesto Laura Majer. Od augusta bude možné využívať aj posledný úsek smerujúci k obci Deutsch Jahrndorf, keďže v priľahlom lesíku ešte počas júla hniezdia sokoly kobcovité. Chodník má okrem rekreácie aj veľmi dôležitý edukatívny význam. Na jeho vstupnom bode teraz bratislavský magistrát v spolupráci s mestskou časťou Rusovce otvára rozľahlú Rusovskú lúku. Ide o celoročne prístupnú zatrávnenú plochu, ktorá sa nachádza pred hranicou chráneného územia, a ktorá zároveň významne rozširuje možnosť trávenia voľného času v prírode pre obyvateľov mestských častí Rusovce a Jarovce.

    Čítať viac
  • 25. 06. 2024

    Životné prostredie

    Využite dotáciu na kontajnerové stojiská

    Bratislava, 25. jún 2024 – Hlavné mesto vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na kontajnerové stojiská. Cieľom je podpora budovania a úprav kontajnerových stojísk, ktoré sú kvalitné, bezpečné, zohľadňujú environmentálne kritériá, a ktoré zároveň zapadajú do okolitého verejného priestoru. Suma vyčlenená na podporu žiadostí pre tento rok je 80.000 €.

    Čítať viac
  • 21. 05. 2024

    Životné prostredie

    Vzácny dravec luniak sivý navštívil naše Sysľovské polia

    Bratislava, 21. máj 2024 – Mladým nadšencom birdwatchingu sa počas uplynulého víkendu podaril pozorovateľský zázrak. Na slovenskom území zaznamenali luniaka sivého. Ide o pomerne malý druh dravca s výrazným červeným okom, ktorý je v strednej Európe veľmi vzácny. A práve jeden luniak sa rozhodol „skontrolovať“ novovysadené stromy na okraji Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia.

    Čítať viac
  • 24. 04. 2025

    Životné prostredie

    OLO sa pripravuje na ekologizáciu a modernizáciu ZEVO, zachová si kontrolu nad odpadom a zabezpečí dostatočnú kapacitu na jeho zhodnotenie

    Bratislava, 24. apríl 2025 – Zariadenie na energetické využitie bratislavského odpadu, ktoré prevádzkuje bratislavský mestský podnik OLO, a. s., sa blíži k hranici svojej životnosti. OLO, a. s. preto pristupuje k jeho modernizácii a ekologizácii. Projekt modernizácie a ekologizácie ZEVO zabezpečí kontrolu nad nakladaním s mestským odpadom a dostatočnú kapacitu na jeho zhodnotenie aj do budúcnosti. Mestské poslankyne a poslanci na zasadnutí zobrali informáciu o príprave tohto projektu na vedomie. Nasledovať budú ďalšie kroky OLO, ktoré vedú k verejnému obstarávaniu, podpisu zmluvy s víťazným zhotoviteľom, zabezpečeniu úverového rámca, modernizácii súčasného zariadenia spojenej s výstavbou tretieho kotla až k jeho samotnému spusteniu, ktoré očakávame v roku 2029.

    Čítať viac
  • 20. 02. 2025

    Životné prostredie

    Vianočné stromčeky sa už piaty rok v Bratislave materiálovo zhodnocujú v podobe knižníc a mulču

    Bratislava, 20. február 2025 - Hlavné mesto, Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Komunálny podnik, spoločnosť BUČINA EKO, IKEA Industry a nábytkárska spoločnosť IKEA sa aj túto sezónu postarali o odvoz a materiálové zhodnotenie živých vianočných stromčekov. Bratislavčanky a Bratislavčania odovzdali do drevených ohrádok 43 600 stromčekov v celkovej hmotnosti takmer 240 ton. Niektoré z nich sa v podobe knižníc opäť vrátia mestu a poslúžia mestskej knižnici, ZOO Bratislava, centru pre podporu cudzincov, či organizáciám venujúcim sa duševnému zdraviu detí. Aj tento rok sa časť stromčekov spracovala na mulč využitý v záhradkách bratislavských domácností a Sade Janka Kráľa.

    Čítať viac
  • 14. 01. 2025

    Životné prostredie

    Nový program spolupráce Bratislavy a firiem na riešení klimatickej krízy je spustený

    Bratislava, 14. januára 2025 – Primátor Bratislavy, Matúš Vallo, a zástupcovia 10 firiem pôsobiacich na území mesta dnes spoločne odštartovali historicky prvý ročník Klimatickej výzvy primátora Bratislavy, programu dobrovoľnej spolupráce na plnení klimatických cieľov. Cieľom programu je znižovať emisie skleníkových plynov z existujúcich budov a podporiť adaptáciu mesta na zmenu klímy, budovať silné a dlhodobé partnerstvá medzi mestom a firmami, oceniť zodpovedné firmy, ktoré sa aktívne podieľajú na budovaní udržateľného mesta a demonštrovať praktické riešenia v oblasti klímy.

    Čítať viac
  • 11. 12. 2024

    Životné prostredie

    V Bratislave sa opäť objavia drevené ohrádky na zber vianočných stromčekov v rámci projektu Druhý život stromčekom

    Bratislava, 11. december 2024 – Hlavné mesto, Odvoz a likvidácia odpadu (OLO), Komunálny podnik, BUČINA EKO, IKEA a IKEA Industry sa aj túto sezónu postarajú o zber a materiálové zhodnotenie živých vianočných stromčekov. Bratislavčanky a Bratislavčania budú môcť na odkladanie riadne odzdobených stromčekov využiť až 730 ohrádok, ktoré sa naprieč mestom začnú inštalovať od 11. decembra. Časť stromčekov sa v podobe knižníc opäť vráti mestu a poslúži sociálne znevýhodneným rodinám, mestskej knižnici, ZOO Bratislava a iným mestským inštitúciám. Niektoré stromčeky sa počas dvoch Novoročných mulčovačiek premenia na mulč, využiteľný v záhradkách domácností a mestských parkoch.

    Čítať viac
  • 29. 10. 2024

    Životné prostredie

    Až 150 inovátorov počas uplynulého víkendu ponúklo Bratislave svoje nápady pre zlepšenie života v meste

    Bratislava, 29. október 2024 – Cez víkend sa v hlavnom meste konal už 5. ročník Climathonu Bratislava - najväčšieho mestského hackathonu na Slovensku, na ktorom desiatky podnikavých nadšencov a inovátorov pracovali na riešeniach, ktoré môžu pomôcť Bratislave zmierniť dopady klimatických zmien a zlepšiť život Bratislavčanov a Bratislavčaniek. Spolu 150 inovátorov aj s odborníkmi z mesta navrhli celkovo 22 riešení. Víťazi vymysleli spôsob ako dať tisícom kníh nový život.

    Čítať viac
  • 01. 10. 2024

    Životné prostredie

    Bratislavský Climathon cieli na efektívnejšie zvládanie prívalových dažďov

    Bratislava, 8. október 2024 – Už o necelý mesiac sa v hlavnom meste Slovenska uskutoční 5. ročník Climathonu Bratislava - najväčšieho mestského hackathonu na Slovensku, ktorý pomáha Bratislave stať sa atraktívnejšou a príjemnejšou. Počas víkendu 25. – 27. októbra 2024 budú účastníci podujatia vymýšľať vhodné odpovede na problémy, ku ktorým má mesto dáta, no zatiaľ nemá riešenie. Organizátori pozývajú všetkých nadšencov, aby sa prihlásili.

    Čítať viac
  • 01. 07. 2024

    Životné prostredie

    Druhá sezóna náučného chodníka Sysľovské polia začína, pribudla aj rozľahlá Rusovská lúka

    Bratislava, 1. júl 2024 – Sezónny náučný chodník umožní od začiatku júla do konca septembra už druhú sezónu návštevníkom nahliadnuť do srdca Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia. V júli je prístupná trasa po pamätné miesto Laura Majer. Od augusta bude možné využívať aj posledný úsek smerujúci k obci Deutsch Jahrndorf, keďže v priľahlom lesíku ešte počas júla hniezdia sokoly kobcovité. Chodník má okrem rekreácie aj veľmi dôležitý edukatívny význam. Na jeho vstupnom bode teraz bratislavský magistrát v spolupráci s mestskou časťou Rusovce otvára rozľahlú Rusovskú lúku. Ide o celoročne prístupnú zatrávnenú plochu, ktorá sa nachádza pred hranicou chráneného územia, a ktorá zároveň významne rozširuje možnosť trávenia voľného času v prírode pre obyvateľov mestských častí Rusovce a Jarovce.

    Čítať viac
  • 25. 06. 2024

    Životné prostredie

    Využite dotáciu na kontajnerové stojiská

    Bratislava, 25. jún 2024 – Hlavné mesto vyhlásilo výzvu na predkladanie žiadostí o dotáciu na kontajnerové stojiská. Cieľom je podpora budovania a úprav kontajnerových stojísk, ktoré sú kvalitné, bezpečné, zohľadňujú environmentálne kritériá, a ktoré zároveň zapadajú do okolitého verejného priestoru. Suma vyčlenená na podporu žiadostí pre tento rok je 80.000 €.

    Čítať viac
  • 21. 05. 2024

    Životné prostredie

    Vzácny dravec luniak sivý navštívil naše Sysľovské polia

    Bratislava, 21. máj 2024 – Mladým nadšencom birdwatchingu sa počas uplynulého víkendu podaril pozorovateľský zázrak. Na slovenskom území zaznamenali luniaka sivého. Ide o pomerne malý druh dravca s výrazným červeným okom, ktorý je v strednej Európe veľmi vzácny. A práve jeden luniak sa rozhodol „skontrolovať“ novovysadené stromy na okraji Chráneného vtáčieho územia (CHVÚ) Sysľovské polia.

    Čítať viac