Záväzné stanovisko hlavného mesta SR Bratislava
K čomu záväzné stanovisko slúži a kedy oň žiadate?
Hlavné mesto SR Bratislava vydáva záväzné stanovisko hlavného mesta SR Bratislavy ako odborný podklad pre konania vedené na stavebnom úrade príslušnej mestskej časti.
V záväznom stanovisku uplatňuje hlavné mesto ako orgán územného plánovania záväzný obsah územnoplánovacej dokumentácie, najmä zásady a regulatívy záväznej časti územnoplánovacej dokumentácie a ako dotknutý orgán ďalšie záujmy, ktoré mu vyplývajú z osobitných predpisov.
Stavebníci ho predkladajú na stavebný úrad príslušnej mestskej časti v rámci príslušného povoľovacieho konania spolu s ostatnými stanoviskami dotknutých orgánov a organizácií.
Hlavné mesto SR Bratislava vydáva záväzné stanovisko pre konanie podľa § 140d k existujúcim zhotoveným a užívaným stavbám , ak sa ich spôsobilosť preskúmava v území, v ktorom schválilo najnižší stupeň územnoplánovacej dokumentácie.
Čo musí obsahovať dokumentácia k žiadosti o záväzné stanovisko?
Architektonicko - stavebné riešenie
Projektová dokumentácia pre príslušné konanie vedené na stavebnom úrade (§ 40c ods. 2 č. 200/2022 Z. z. o územnom plánovaní v znení neskorších predpisov a príslušných ustanovení vyhlášky niektoré ustanovenia stavebného zákona, a ktorá obsahuje /nielen/ napr. vyhodnotenie súladu zámeru so záväznou častou ÚPN, situačný výkres súčasného stavu územia na podklade katastrálnej mapy so zakreslením navrhovanej stavby, situácia širších vzťahov v primeranej mierke so zohľadnením nadväznosti na existujúcu urbanistickú štruktúru, zreteľné vymedzenie stavebného pozemku – farebne odlíšené plochy zastavané, plochy spevnené a všetky druhy zelene, textovú časť ...
Vyhodnotenie súladu so schválenou územnoplánovacou dokumentáciou
- vo vzťahu k Územnému plánu hlavného mesta SR Bratislavy, rok 2007, v znení zmien a doplnkov (ÚPN). Podanie musí obsahovať posúdenie súladu v zmysle platnej regulácie podľa ÚPN, najmä z hľadiska intenzity využitia územia a z hľadiska funkčného využitia územia, pričom je potrebné rozlišovať, či sa stavba nachádza v rozvojových územiach alebo v stabilizovaných územiach.
- a zároveň vo vzťahu k príslušnému územnému plánu zóny (ÚPN-Z) /ak taký územnoplánovací podklad pre dané územie je/
Dopravné riešenie
Údaje o požiadavkách stavby na dopravné napojenie stavby, resp. riešeného územia na verejnú komunikačnú sieť (vyznačiť všetky vjazdy na pozemok a vstupy do objektu) vrátane parkovania a návrh napojenia stavby na dopravné vybavenie územia.
V rámci dopravného riešenia je potrebné predložiť dopravný výkres vrátane dopravného pripojenia s náležitým okótovaním, šírkovým usporiadaním komunikácií (existujúci stav vrátane návrhu), technické parametre navrhnúť v súlade s príslušnými aktuálne platnými STN
Čo musí obsahovať dokumentácia k žiadosti o záväzné stanovisko pre konanie podľa §140d?
Architektonicko - stavebné riešenie
Žiadosť a dokumentácia potvrdzujúca skutočnosti podľa § 140d ods. odseku 1 zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon).
Vyhodnotenie súladu s územnoplánovacou dokumentáciou
Preukázanie súladu so záväznými regulatívmi funkčného využívania územia.
Dovoľujeme si Vás upozorniť, že od 01.04.2024 je v platnosti nová legislatíva, podľa ktorej je pre vydanie záväzného stanoviska rozhodujúca príslušnosť orgánu územného plánovania.
• V prípade navrhovaných stavieb a ich zmien vydáva hlavné mesto záväzné stanovisko k iným ako jednoduchým stavbám. Aby začala plynúť lehota je potrebné, aby žiadateľ doručil žiadosť o záväzné stanovisko s identickými projektovými dokumentáciami hlavnému mestu aj príslušnej mestskej časti, ktorá má možnosť vyjadriť sa.
• V prípade preskúmavania a povoľovania existujúcich stavieb a zmien ich užívania bez stavebných úprav vydáva záväzné stanovisko orgán územného plánovania, ktorý schválil najnižší stupeň územnoplánovacej dokumentácie. Žiadateľ doručí žiadosť iba príslušnému orgánu územného plánovania.
Akým spôsobom požiadať o záväzné stanovisko?
Žiadosť (formulár) je možné podať:
-
elektronicky ↗︎: formulár je možné odoslať spolu s potrebnými prílohami po prihlásení do „Bratislavského konta“. Prílohy musia obsahovať grafickú mierku, majú byť v neuzamknutom a nezaheslovanom vektorovom formáte .pdf (vo výnimočných prípadoch vo formáte .dxf),
-
fyzicky - v prípade papierových podaní je potrebné priniesť 3 paré projektovej dokumentácie. Papierové žiadosti je možné priniesť fyzicky na podateľňu magistrátu na Primaciálne námestie 1 alebo poslať poštou na nižšie uvedenú adresu.
Dokumenty
Kontakt
Upozorňujeme, že uvedený mail neslúži na podávanie žiadostí. Konzultačné hodiny: Telefonické konzultácie: Pondelok: 13:00 - 15:00 Streda: 13:00 - 15:00 Osobné stretnutia je potrebné si vopred dohodnúť (telefonicky, mailom).
Adresa
Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy Útvar hlavného architekta Oddelenie usmerňovania investičnej činnosti Primaciálne námestie 1 814 99 Bratislava