Hlavné mesto Bratislava ako zriaďovateľ základných umeleckých škôl pozýva na II. Bratislavskú učiteľskú konferenciu pre pedagógov základných umeleckých škôl.

Termín: 23.05. 2025 o 9:00 Miesto konania: Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca

Program konferencie

09:00 – 09:10 Príhovor 1. námestníčky primátora Tatiany Kratochvílovej

09:10 – 09:30 Jana Lednická: Harmónia ľudskosti: Melódie vzťahov v umeleckých školách Prednáška sa zameriava na dôležitosť prežívania a duševného zdravia v prostredí základných umeleckých škôl. Učitelia a zamestnanci hrajú kľúčovú úlohu v budovaní pozitívnych vzťahov, ktoré ovplyvňujú nielen ich vlastnú pohodu, ale aj atmosféru v triedach a celkový rozvoj detí. Emocionálne prežívanie a ľudskosť prispievajú k vytváraniu harmónie vo vzťahoch a stávajú sa faktormi, ktoré ovplyvňujú umelecké vzdelávanie.

09:30 – 10:15 Diskusia k prednáške

10:15 – 11:00 Vladimír Burjan: Sedem P, ktoré rozhodujú o tom, akým ste učiteľom Niektorí učitelia sú obľúbení a dosahujú dobré výsledky, iní sa v triede trápia a ich výsledky sú slabé. Celý život si kladiem otázku, čím všetkým je to spôsobené. V roku 2017 som v jednej prednáške pomenoval šesť najdôležitejších faktorov. O osem rokov neskôr cítim, že zoznam potrebuje aktualizáciu.

11:00 – 11:20 Prestávka

11:20 – 11:50 Centrum vzdelávacích analýz: Ako sa máte, učiteľky a učitelia ZUŠ v Bratislave? Ako sa majú učiteľky a učitelia základných umeleckých škôl v Bratislave? Čo ich zaťažuje a v akých podmienkach pracujú? A čo by im mohlo pomôcť? Na tieto otázky hľadal odpovede rozsiahly výskum, ktorý realizovalo Centrum vzdelávacích analýz v spoluprácu s Hlavným mestom Bratislava. V prezentácii predstavíme najdôležitejšie zistenia a odporúčania.

11:50 – 12:30 Panelová diskusia: Vladimír Burjan, Alexandra Ostertágová, Michal Rehúš

11:20 – 12:30 Komentovaná prehliadka GMB „Budovanie vzťahu“ Ako dokáže neformálne vzdelávanie v galérii podporiť to formálne? Ako dokáže neformálne vzdelávanie v galérii podporiť to formálne? Galerijná pedagogička GMB Vendy Kováčová vás prevedie expozíciou Stredoeurópskeho barokového maliarstva a sochárstva a predstaví vám vzdelávaciu ponuku pre základné a stredné školy.

Počas krátkych aktivít spoznáte princípy, ktoré sa snažíme u detí rozvíjať - podporiť rozvoj vizuálnej gramotnosti, kritického myslenia, vyjadrenie vlastných myšlienok a názorov, ale aj rešpektovanie sa navzájom. Spoločne preskúmame využívanie svetla, funkciu symbolu a zachytenie pohybu v barokovom umení v nadväznosti na súčasnosť.

11:20 – 12:30 Komentovaná prehliadka MMB „Bránime mesto“ Ako asi vyzeralo mestom s hradbami? A čo všetko stredoveká Bratislava mala a poznala? Michalská veža bola jednou zo vstupných brán do mesta. Spolu odhalíme, na čo mestá potrebovali hradby, ako sa stavali a ako fungovali. Vysvetlíme si, čo bolo úlohou Michalskej veže, a následne si vlastné mesto v hradbách postavíme. Program Múzea mesta Bratislavy využíva prvky dramatickej výchovy a skupinovej práce.

12:30 – 14:00 Mezanín - obed

Príďte si vypočuť podnetné myšlienky, diskutovať a nachádzať nové pohľady na to, ako môžeme našich žiakov motivovať k rastu v umeleckom vzdelávaní.

Podujatie je bezplatné, ale pre obmedzené kapacitné možnosti je potrebné vyplniť prihlasovací formulár. V prípade komentovaných prednášok v MMB a GMB je počet účastníkov obmedzený na jednu skupinu, preto bude účasť potvrdzovaná individuálne.