Zeleň

Komenského námestie (o)žije

26.5.2022

Nové vedenie mesta pristúpilo k zmene Komenského námestia na verejný priestor inovatívnym spôsobom. Od začiatku leta 2019 robíme na námestí pod vedením tímu z Metropolitného inštitútu Bratislavy dočasné úpravy tak, aby tento priestor ožil a mohli sme počas leta a jesene 2019 testovať, ako ho ľudia – obyvatelia mesta aj návštevníci – budú využívať. Na základe pozbieraných dát a skúseností vytvoríme zadanie pre architektonickú súťaž, ktorú plánujeme vyhlásiť do konca roka 2019. Výsledky súťaže definujú finálnu podobu Komenského námestia.

„Pri pretváraní Komenského námestia sme sa inšpirovali tým, čo som pred mnohými rokmi videl na Manhattane. Aby vedenie mesta dalo ľuďom viac verejného priestoru, začali postupne formou experimentu mapovať, ako by si ľudia zvykli využívať priestory, kde predtým kraľovali autá. Namaľovali symboly na zem, priniesli kvetináče, sedenia, program. Fungovalo to a dnes je na Manhattane niekoľko verejných priestorov, ktoré takto vznikli. Rovnaký prístup sme použili na priestor Komenského námestia, ktoré nebolo zrovna pekným miestom v centre mesta. Zmapovali sme potrebné zmeny v nadväznosti na dopravu a pustili sa do premeny. Uvidíme, ako si Bratislavčania na nové miesto zvyknú - budeme to mapovať, zbierať dáta a tie využijeme pri architektonickej súťaži na finálnu podobu námestia,“ ozrejmil primátor Bratislavy, M. Vallo.

Pri obnove Komenského námestia sa spájame s partnermi, občianskymi združeniami, čo považujeme za veľmi hodnotné. Námestie bolo najprv vyčistené v spolupráci mestských služieb a neziskovky Zelená hliadka. Následne sme spolu s OZ Street Art Communication uprostred vytvorili zelený kruh, ktorý je symbolom zmeny a naznačením centrálneho priestoru pre stretávanie sa ľudí. Na námestí postupne pribúda dočasná mobilná zeleň a tiež nová výsadba v už existujúcich pevných kvetináčoch. Zároveň tam v spolupráci s OZ TRAKT budú umiestnené dva foodtrucky. Červené stoly a stoličky z projektu Sadni si!, ktoré môžete vidieť aj na iných miestach v meste sú v priestore vďaka spolupráci s partnermi Nadácia Slovenskej sporiteľne a Volkswagen Slovakia, a. s. Navyše vďaka nadácii Slovenskej sporiteľne je na námestí aj pingpongový stôl, ktorý počas oficiálneho otvorenia námestia tvorca značky Bratiska pretvoril a z betónového pingpongového stola sa tak namaľovanou bratislavskou tematikou stal „Bratislavský pingpong“.

„Ako rodený Bratislavčan som hrdý na to, že Slovenská sporiteľňa prispieva k tomu, aby sa naše hlavné mesto stalo priestorom pre všetkých a priblížilo sa tak k moderným svetovým metropolám, v ktorých sa dobre žije. Veríme, že moderné mesto potrebuje priestor, kde sa budú ľudia stretávať, oddychovať či diskutovať. Neostávame však iba v hlavnom meste a svoje aktivity naďalej rozvíjame aj v regiónoch, či už formou multifunkčných športovísk, cyklostojanov a mnohých ďalších projektov, ktoré menia Slovensko na modernú krajinu,“ povedal Peter Krutil, generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne.

„Volkswagen Slovakia priniesol pred dvomi rokmi do centra Bratislavy na podporu udržateľnej mobility projekt up! city. Súčasťou štartu projektu bola aj revitalizácia námestia pred Starou tržnicou. Tým sa to však nekončí. Celý výťažok z prenájmu vozidiel a bicyklov slúži na revitalizáciu verejných priestorov v tejto časti mesta. Veľmi nás teší, že mesto Bratislava mení ďalšie verejné priestory, ktorých obnovu môžeme touto formou podporiť,“ uzatvoril Jozef Grega, vedúci oddelenia komunikácie a práce s verejnosťou vo Volkswagen Slovakia.

Program na Komenského námestí je prispôsobený tomu, že priestor je čiastočne v obytnej zóne. Ľudia budú mať možnosť si zapožičať rôzne stolové hry, zahrať si pingpong alebo bedminton. Počítame aj s premietaním filmov a dokumentov, vrátane dokumentov s mestskou tematikou ako súčasť diskusie o tom, ako má vyzerať moderné mesto. Pre najmenších budú súčasťou programu aj detské divadelné predstavenia.

Sledujte náš program, užite si verejný priestor a najmä povedzte nám svoj názor a staňte sa spolutvorcom nového Komenského námestia.

Všetky informácie nájdete na www.bratislava.sk/sk/komenskeho-namestie

Program na Komenského námestí na 1.tyždeň:

30. 7. 2019 o 17:00 - pingpongový turnaj 31. 7. 2019 o 17:00 - divadlo pre deti - Divadlo Pod Hríbikom; predstavenie „Janko a Marienka". 1. 8. 2019 o 17:00 - kreatívne dielne pre deti s Labom 2. 8. 2019 o 18:00 - 21:00 - Tango pre každého - úvodná lekcia 4. 8. 2019 o 20:30 - Premietanie filmu Ľudský rozmer (The Human Scale). Dánsko, 2012, 83 min. New York, Kodaň, Melbourne, Los Angeles, Peking či Šanghaj... Sú mestá pre autá, alebo pre ľudí? Réžia: A.M. Dalsgaard

v popredí je červená stolička so stolom projektu Sadni si, v pozadí stoja a sedia rôzne skupinky ľudí
primátor bratislavy hrá pinpong pred novinármi vonku na dočasne upravenom Komenskom námestí
pán s červeným tričkom Lokálna správa sa rozpráva so ženou v bielej blúze a hnedej sukni, v pozadí sú ľudia prechádzajúci cez cestu
Zdieľať