Zeleň

Iniciatíva 10 000 stromov pomôže systematickej obnove a udržateľnosti drevín v Bratislave

5.4.2022

Hlavné mesto pracuje v rámci iniciatívy 10 000 stromov na pláne systematickej obnovy a udržateľnosti drevín. Od roku 2019 sme vysadili 1016 stromov, z čoho 271 stromov v rámci náhradnej výsadby, navyše 745 stromov a vyše 1200 kríkov, čo je viac ako sa mestu podarilo vysadiť spolu počas predošlých štyroch rokov. Napríklad v roku 2015 sa vysadilo 234 stromov, v 2016 to bolo 335, v 2017 len 83 a v 2018 – 128 stromov. V takomto nasadení chce Bratislava pokračovať. Do roku 2022 je cieľom vysadiť 10 000 drevín navyše a vytvoriť tri nové mestské aleje.

Stromy v lete chránia naše mesto pred prehrievaním, zlepšujú kvalitu ovzdušia, zmierňujú následky prívalových dažďov a poskytujú útočisko pre živočíchy a dôležitý hmyz. Ulice so stromami sú krajšie a jednoducho sa v nich cítime príjemnejšie. Zeleň je preto jednou z našich priorít,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

O necelý mesiac začína hlavná výsadbová sezóna. Trvá od začiatku októbra, kým neprídu prvé výrazné mrazy. Zasadené stromy vtedy majú najlepšie podmienky, aby sa uchytili. Už na november preto pripravujeme prvé podujatie spoločného sadenia stromov v Horskom parku.

Podporiť iniciatívu môže verejnosť a hľadáme tiež partnerov z radov firiem a inštitúcií, ktoré si môžu vybrať z konkrétnych stromov alebo dostupných plôch po celom meste a podporiť výsadbu vo väčšom rozsahu. Projekt je možné podporiť ľubovoľnou sumou na výsadbu stromov alebo dokonca darovať niekomu celý strom. Náklady na výsadbu jedného vzrastlého stromu, vrátane povýsadbovej starostlivosti sú približne 700 eur. Všetky potrebné informácie je možné nájsť na stránke: www.10000stromov.sk

Spolu s mestskými časťami pripravujeme aj pasportizáciu zelene (jednotný evidenčný systém zelene), ktorá napomôže k celkovému prehľadu o drevinách v meste a v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy tiež pracujeme na manuáli starostlivosti o zeleň. Ide o otvorený dokument, ktorý prinesie odborné riešenia a postupy zamerané na udržateľné sadenie stromov a drevín v mestskom priestore.

Zdieľať