Ivo Nesrovnal: Bratislava a Viedeň sú metropoly s obrovským potenciálom


V rámci oficiálnej návštevy Bratislavy sa v Primaciálnom paláci konalo pracovné rokovanie medzi starostami hlavných miest Slovenska a Rakúska a primátor Viedne sa podpísal do Zlatej knihy Bratislavy.

 

Ako uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal: „Bratislava a Viedeň sú dve moderné metropoly na Dunaji, ktoré majú obrovský potenciál spolupráce. Som rád, že som dnes privítal primátora Viedne, Michaela Ludwiga a mohol mu predstaviť Bratislavu, ktorá je krajšia a lepšia ako kedykoľvek predtým. Hovorili sme spolu, ako dopravne prepojiť naše letiská, zlepšení dopravy, ale aj o plánovaných zámeroch územného rozvoja mesta či rozvoji lodnej dopravy. Spája nás história, geografická blízkosť, kultúra a mnohé ďalšie veci. Stále nie sme Viedeň a veľkosťou ani nebudeme, ale myslím si, že Bratislave sa za posledné 4 roky podarili mnohé veci, ktoré vo Viedni samozrejmosťou sú a u nás neboli.“

 

Primátor Viedne pricestoval so svojou delegáciou vlakom projektu „T.R.A.M. – cesta časom Viedeň – Bratislava“, ktorý je iniciovaný Veľvyslanectvom Rakúskej republiky v Bratislave a vznikol v spolupráci Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Österreichische Bundesbahnen (ÖBB). V rámci svojho pracovného programu sa primátor Viedne stretol aj so študentami bilingválneho gymnázia Bílikova a po pracovnom rokovaní si spolu s primátorom Nesrovnalom prezrel centrum mesta a prešli sa spolu Starým mostom.

 

Starý most je jedným z úspešných infraštruktúrnych projektov mesta, po ktorom pred dvoma rokmi opäť po viac ako 50 rokoch premávajú električky a je sprístupnený aj pre peších a cyklistov. Súčasne hlavné mesto plánuje predĺženie električkového prepojenia do Petržalky pri rozširovaní centra aj na pravý breh Dunaja. Primátor Viedne pozitívne hodnotil snahu Bratislavy o určitú integráciu bikesharingu do systému verejnej dopravy pri zlepšovaní kvality života v meste.

 

Primátori sa počas rokovania dotkli aj tém rozvoja miest či riešenia stavebného boomu v mestách a zelene. Ďalším problémom je počet migrujúcich obyvateľov za prácou do miest, čo ovplyvňuje nielen dopravnú infraštruktúru v mestách a spôsobuje zahusťovanie miest. Problémom Bratislavy zostáva, že nie je stavebným úradom. Súčasne obaja primátori vyzdvihli potrebu prehlbovania vzájomnej spolupráce pri rozvoji kultúrnych vzťahov a v turizme v spolupráci s ambasádami oboch krajín. Neustále zlepšovať dopravnú prepojenosť pre svojich obyvateľov pri vzájomnom spoznávaní.

 

Počas obhliadky mesta boli distribuované pohľadnice označené „Viedeň-Bratislava“ spolu s typickými  viedenskými Manner oblátkami. Ofrankované pohľadnice s predtlačenou adresou stačí vyplniť a zaslať poštou do Viedne do konca septembra. Následne budú v tombole vylosovaní výhercovia, ktorí môžu získať zaujímavé ceny, ako napríklad lístok na Twin City Liner, vstup do viedenského House of Music a ďalšie milé pozornosti.

 

Posledná oficiálna návšteva primátora Viedne v Bratislave sa uskutočnila 15. mája 2014.

Súvisiaci obsah

Komentáre