Zimná údržba

Na zimnú údržbu sa mesto pripravuje celý rok

Nejde len o odhŕňanie a posypy počas sneženia. Čo všetko patrí do kompetencií údržby a ktoré zmeny a vylepšenia sme uskutočnili?
Ikonka: Vozidlo zimnej údržby
Grafika - efektívnejšie odhŕňanie chodníkov

Cieľ zimnej údržby

Cieľom je zmierňovať dopady nepriaznivých poveternostných podmienok na zjazdnosť a schodnosť komunikácií v meste. Podľa predpovede počasia preventívne ošetrujeme povrchy pred snežením alebo poľadovicou, priebežne odhŕňame a posypujeme cesty a chodníky počas sneženia, čo najrýchlejšie zabezpečujeme, aby boli zjazdné a schodné.
Počas roka aplikujeme protišmykové a priľnavejšie povrchy kritických úsekov ciest, inštalujeme senzory, ktoré dispečingu poskytnú aktuálne dáta o poveternostných podmienkach a stave ciest.
Zabezpečujeme tiež potrebnú techniku a personál a nastavujeme Zimný operačný plán.

Hotline linka pre efektívnejšiu zimnú údržbu

Na horúcu linku +421 2 5935 6777 nám môžete volať a zasielať svoje podnety na odhŕňanie neprejazdných komunikácií. Vďaka nej sa minulý rok podarilo vyriešiť stovky občianskych podnetov, za ktoré vám ďakujeme.
Operátori ich posielajú na vybavenie na mestský dispečing alebo na dispečing mestských častí, v závislosti od správcu komunikácie.
Horúca linka funguje počas zimného obdobia vždy pri mimoriadne nepriaznivých poveternostných podmienkach (sneh, ľad) medzi 7:00 a 19:00.
Na tejto linke vám zároveň radi poskytneme bližšie informácie k aktuálnemu stavu údržby, operačnému plánu a všetkému, čo so zimnou údržbou súvisí.

Horúca linka zimnej údržby

+421 2 5935 6777
zavolať
zima@bratislava.sk
napísať

Zimná údržba v číslach

4 396 914 m²

4 396 914 m²

Cesty

573 949 m²

573 949 m²

Chodníky

28 ks

28 ks

Sypače < 4t

40 ks

40 ks

Sypače > 4t

106 pracovníkov

106 pracovníkov

Ruční pracovníci

4 pracovníci

4 pracovníci

Havarijná čata

10 ks

10 ks

Tielburger (ručný stroj)

Výkon zimnej údržby v Bratislave zabezpečujú:

Mapa zimnej údržby

Na tejto mape nájdete všetky komunikácie v správe mesta, na ktorých vykonáva zimnú údržbu hlavné mesto Bratislava. Údržbu ostatných komunikácií spravidla zabezpečujú mestské časti alebo iné organizácie. Prostredníctvom vrstiev si viete zobraziť alebo zmeniť informácie, ktoré sa vám ukazujú na mape. Tlačidlo vrstiev nájdete v pravom hornom rohu.

Mapa sypačov

Pár odporúčaní pre zimné obdobie

1
Pri chôdzi zvoľte vhodnú obuv a zvýšte svoju opatrnosť. Ak môžete, odhrňte, prosím, chodník pred svojím domom. Pomôžete nášmu mestu zabezpečiť lepšiu schodnosť chodníkov oveľa rýchlejšie. Dodávatelia majú totiž pri väčšine chodníkov lehotu na ošetrenie povrchu až do 24 hodín od ukončenia sneženia. Stačí, ak odhrniete koridor v šírke 1 metra.
2
Pretrvávajúce problémy nahláste na Horúcu linku zimnej údržby, pomôžete nám reagovať ešte pružnejšie. Pri parkovaní neblokujte, prosím, chodník. Počas nepriaznivých poveternostných podmienok venujte zvýšenú pozornosť jazde autom a pokiaľ ním ísť nemusíte, presadnite radšej na MHD.
3
Pomôžte svojej mestskej časti odpratávaním obecných chodníkov. Najefektívnejšie je, ak pomôžete v mestskej časti, kde bývate. Viaceré mestské časti budú na koordináciu takejto pomoci pripravené. Nižšie nájdete kontaktné údaje väčšiny mestských častí.
4
Staňte sa členom mestskej dobrovoľníckej čaty rýchleho nasadenia. Počas mimoriadne výdatného sneženia alebo v prípade kalamity aj mesto privíta pomoc s údržbou kritických úsekov, ako sú najmä vysoko frekventované a kopcovité úseky. Zriadili sme preto špeciálnu dobrovoľnícku čatu rýchleho nasadenia, ktorá bude v koordinácii s mestským dispečingom pružne reagovať na kritické situácie. Ak chcete nášmu mestu pomôcť a dozvedieť sa viacej o zimnej údržbe, napíšte na zima@bratislava.sk. Čas, ktorý viete mestu venovať, si určujete vy sami. Pred očakávaným snežením vás budeme kontaktovať, aby sme si potvrdili vašu dostupnosť.

Aké vylepšenia a zmeny sme aktuálne zabezpečili

zimna_udrzba-05_10.png
Nepretržite odhŕňaňame kritické kopcovité úseky. Napríklad Kramáre, Pražská, Dlhé diely, Kolibu, a okrem sypačov určených pre jednotlivé rajóny je pridelený aj pohotovostný sypač.
zimna_udrzba-03_10.png
MHD majú kvalitné zimné pneumatiky s odolnejším dezénom, ktorý je pravidelne kontrolovaný.
zimna_udrzba-01_10.png
Spolupracujeme s obyvateľkami a obyvateľmi mesta, ktorí nám svoje podnety na odhŕňanie neprejazdných komunikácií hlásia na horúcu linku zimnej údržby.
    Viac techniky a personálu na údržbu chodníkov.
    Zapojenie Komunálneho podniku Bratislavy do zimnej údržby v Ružinove, Novom Meste, Rači a Vajnoroch, Podunajských Biskupiciach a Vrakuni.
    Na kopcovité úseky sme aplikovali také materiály, ktoré pomáhajú vozidlám MHD s rozjazdom do kopca.
Zimnou údržbou vieme dopady zimy zmierňovať, ale nie ich úplne eliminovať. Preto vás prosíme o trpezlivosť a ďakujeme za vaše cenné podnety z terénu, ktoré nám pomáhajú lepšie zvládnuť každú zimu.