Verejné priestory

Bratislava definuje pravidlá umiestňovania a vzhľadu balíkomatov

04. 07. 2025

Bratislava, 4. júl 2025 - Balíkomaty v uliciach Bratislavy posledné roky pribúdajú, nie vždy však na vhodných miestach. Niekde vytvárajú zbytočné bariéry v priestore, zhoršujú výhľad alebo prispievajú k vizuálnemu smogu. Preto Hlavné mesto Bratislava a Metropolitný inštitút Bratislavy pripravili pravidlá ich používania, s názvom Princípy a štandardy balíkomatov.

Podľa nových princípov a štandardov (PaŠ) by balíkomaty nemali pribúdať v zóne pamiatkovej rezervácie, v bezprostrednej blízkosti pamiatok, uprostred historických parkov či lesov. Boxy by mali mať minimalistickejší dizajn a menej výrazné farby. Manuál navrhuje konkrétne riešenia a ukazuje príklady, ako sa to (ne)má robiť.

Na jeho príprave pracovali odborníci na verejné priestory Metropolitného inštitútu Bratislavy spolu s ďalšími špecialistami mesta Bratislava zo sekcie správy nehnuteľností, odbornými konzultantmi, ale aj samotnými zástupcami jednotlivých kuriérskych spoločností. Práve oni prišli s podnetom na riešenie tejto problematiky. Vzorom pre bratislavský manuál bol aj obdobný dokument mesta Praha.

Hovorí Peter Bošácky, architekt zo sekcie tvorby mestských priestorov MIB.

,,Dôvodom, prečo sme sa začali zaoberať balíkomatmi, je, že ich počet a zároveň aj dopyt po nich v uliciach Bratislavy neustále stúpa, navyše ich zastrešujú rôzne firmy, čo generuje pestrý dizajn. Nepriamo tak vzniká nový druh vizuálneho reklamného smogu alebo fyzické bariéry v priestore, ktoré sa inak Bratislava snaží eliminovať.”

No zároveň dodáva, že na druhej strane stoja pozitívne stránky balíkomatov - predovšetkým zvýšenie pohodlia a úspora času obyvateľov, ako aj ekologizácia a zvyšovanie efektivity doručovania balíkov.

Balíkomaty na pozemkoch mesta

Princípy a štandardy komplexne definujú základné pravidlá osádzania balíkomatov na mestských pozemkoch vrátane spôsobu ich ukotvenia, dizajnu a údržby. V zmysle manuálu nesmú mať reklamné polepy, ani iné nápisy okrem vlastného loga a rôzne druhy balíkomatov na jednom mieste by mali byť zosúladené.

Zaujímavosťou je navrhovaná farebná paleta, ktorá namiesto krikľavých farieb uprednostňuje skôr zemitejšie tóny ako antracitová, rôzne odtiene hnedej, béžovej či šedej.

Súčasťou manuálu je dostatok ilustračných príkladov a modelových situácií, ktoré možno využiť ako inšpiráciu pre osádzanie balíkomatov v mestskom prostredí. Pravidlá sa budú vzťahovať na nové zariadenia inštalované na pozemkoch vo vlastníctve hlavného mesta. Prevádzkovatelia sa budú k ich dodržiavaniu zaväzovať v nájomných zmluvách. Zároveň môžu tieto štandardy slúžiť ako inšpirácia pre osádzanie balíkomatov na súkromných pozemkoch alebo pre úpravu už existujúcich boxov.

Znenie celého manuálu nájdete na webe MIB ↗︎

Q&A

Budú tieto PaŠ-ky platiť aj pre existujúce balíkoboxy - bude povinné ich meniť?

Nie, zaväzovať sa k napĺňaniu týchto štandardov budú len prevádzkovatelia pri podpise nových zmlúv s mestom. Samozrejme, PaŠ slúžia ako súbor odporúčaní aj pre aktuálnych zmluvných partnerov a dúfame, že tieto univerzálne pravidlá budú inšpiráciou aj pre balíkomaty na súkromných pozemkoch či boxy, ktoré už v uliciach mesta sú.

Konzultovali sme tieto PaŠ aj s jednotlivými firmami? Sú pre nich odporúčania prijateľné, realistické (napr. zmena farebnosti)?

Dokument bol v priebehu jeho tvorby konzultovaný so zástupcami najväčších „hráčov na trhu“, ktorí prevádzkujú balíkomaty. Pri vzájomnej diskusii sme sa snažili nájsť spoločnú cestu, aby boli požiadavky pre prevádzkovateľov realistické a akceptovateľné.

Zdieľať